Fosfolipidy w liposomalnych suplementach Altrient: Inteligentny sposób na wsparcie mózgu

Kategoria: BLOG Altrient LivOn Labs Data: Komentarze: 0 Wyświetlenia: 837

Starzenie się komórek nerwowych i mózgu powinno być przedmiotem naszych rozmyślań już po przekroczeniu 30 roku życia. Czego potrzebuje mózg aby mógł sprawnie funkcjonować?Fosfolipidy wraz z innymi składnikami odżywczymi, takimi jak witaminy z grupy B, mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania mózgu. Przy niewielkim wsparciu ze strony tych niezbędnych kwasów tłuszczowych i kofaktorów mózg może działać na najwyższym poziomie, aż do późnej starości.Co to są fosfolipidy?

Aby komórki mózgowe spełniały wszystkie swoje funkcje życiowe, hormony, neuroprzekaźniki i inne materiały muszą mieć możliwość wchodzenia i wychodzenia z komórek. Wymaga to dynamicznej i elastycznej błony komórkowej. I tu wkraczają fosfolipidy…

Wszystkie lipidy (tłuszcze) zawierające fosfor są nazywane fosfolipidami i mają właściwości „amfifilowe”, które pozwalają im układać się w równoległe warstwy, tworząc dwu-warstwę fosfolipidową, która owija się wokół komórki, tworząc w pełni funkcjonalną błonę komórkową. Ta warstwa zawiera kwasy tłuszczowe, takie jak fosfatydylocholina i fosfatydyloseryna, i działa jako półporowata bariera między zawartością komórek, a środowiskiem zewnętrznym. Błona komórkowa ma kluczowe znaczenie dla zdolności komórki do wykonywania jej wielu funkcji, w tym:

 • Zapewnienia barier w celu ochrony komórki
 • Regulowaniu procesów komórkowych związanych ze wzrostem i nadzorem immunologicznym
 • Zapewnieniu ścieżek różnym substancjom do sprawnego przechodzenia przez błonę
 • Wspomagania i regulacji transportu materiałów i sygnałów neuroprzekaźników
 • Tworzenia się lipoprotein, które są niezbędne do transportu trójglicerydów i cholesterolu we krwi.

Fosfolipidy są niezbędne dla stabilności i płynności błon komórkowych i bezpośrednio wpływają na chemię mózgu, która pomaga regulować nastrój, pamięć, koncentrację i zrozumienie.Funkcje poznawcze

Jak wszystkie tkanki, błony komórkowe są stale uszkadzane i naprawiane. Jeśli uszkodzone fosfolipidy nie zostaną wymienione, błony komórkowe zaczynają zanikać, a komórka staje się coraz bardziej dysfunkcyjna i ostatecznie umiera. Wysoki poziom wymiany fosfolipidów jest kluczowym czynnikiem wspierającym optymalne funkcjonowanie komórek mózgowych i mózgu. Badania potwierdzają, że prawdą jest, iż starsi pacjenci cierpiący na chorobę Alzheimera mają obniżony poziom fosfolipidów w komórkach nerwowych w mózgu. 

Zwłaszcza fosfatydylocholina przyciąga uwagę badaczy ze względu na imponujący potencjał jaki wykazuje we wspieraniu zdrowia mózgu. Jej wartość wynika z jej zaangażowania we wzrost nowych komórek mózgowych i połączeń neuronowych, przy jednoczesnej ochronie komórek nerwowych i mózgu.

Niski poziom kwasu foliowego, witaminy B6 i B12 jest również powszechny wśród osób starszych i ma związek z uszkodzeniem komórek nerwowych. W niektórych badaniach wykazano, że suplementacja tymi witaminami z grupy B poprawia niektóre aspekty inteligencji u osób starszych.

Należy również pamiętać, że mózg i powiązane tkanki są głównymi celami uszkodzeń oksydacyjnych z powodu wysokiego poziomu fosfolipidów w błonach komórek mózgowych. Fosfolipidy są wyjątkowo podatne na uszkodzenia powodowane przez wolne rodniki, co jest często wymieniane jako kluczowy czynnik zmniejszający funkcje poznawcze i pamięć podczas starzenia się. Wraz ze zwiększeniem się demencji i innych zaburzeń poznawczych, odpowiednia podaż fosfolipidów, przeciwutleniaczy i witamin z grupy B jest pomocną strategią wartą rozważenia.Regulacja nastroju

Jeśli chodzi o równowagę nastroju, kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6 są uważane za wspierające. Są kluczowymi składnikami fosfolipidów i stanowią około 50% dwuwarstw fosfolipidowych błon komórkowych. Niezbędne kwasy tłuszczowe pomagają w płynności błon, wpływając w sposób zasadniczy na przepływ hormonów i transmisje newrwowe, które regulują nastrój.

Wykazano, że niedobór niezbędnych kwasów tłuszczowych tworzących błonę fosfolipidową komórek mózgowych wywołuje depresję i lęk.
Badania wykazały, że u osób cierpiących na poważną depresję występuje znaczny spadek stosunku kwasów omega 3 do omega 6. Ryby, takie jak łosoś, makrela, sardynki, świeży tuńczyk i śledzie zawierają wysokie poziomy kwasów omega 3. Istnieje również wiele innych pokarmów, które pomagają w utrzymaniu nastroju, w tym:

 • Brokuły, fasolka szparagowa, rośliny strączkowe, soczewica, fasola i banany są bogate w chrom i witaminy z grupy B, które usprawniają procesy umysłowe.
 • Kurczak i indyk, a także twarożek, owies, banany i orzechy zawierają tryptofan, który pomaga w produkcji serotoniny - hormonu szczęścia, odpowiedzialnego za podnoszenie nastroju.
 • Olej lniany, siemię lniane i orzechy włoskie stanowią wegetariańskie źródło kwasów omega 3.
TOP 5 suplementów wspomagających zdrowie mózgu

1. Fosfatydylocholina

Ogólnie rzecz biorąc, ogólne spożycie fosfolipidów w diecie znacznie się zmniejszyło. W miarę starzenia się spada tempo produkcji fosfolipidów w organizmie i nie jest łatwo uzyskać wystarczającą ilość z pożywienia, szczególnie jeśli próbujesz zmniejszyć spożycie mięsa. Fosfatydylocholina jest bezpośrednio zaangażowana w syntezę acetylocholiny, która jest niezbędna dla funkcji poznawczych, uczenia się i pamięci. Badania pokazują, że pojedyncza dawka 25 g fosfatydylocholiny znacznie poprawia pamięć w ciągu zaledwie 90 minut.

2. Glutation liposomalny

Przeciwutleniacze zapewniają niezbędne wsparcie dla zdrowia psychicznego i chorób neurologicznych. Osoby starsze na ogół mają niższe spożycie przeciwutleniaczy, które są kluczowe dla ochrony fosfolipidów w mózgu przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Glutation jest szczególnie ważny ze względu na jego silne działanie przeciwutleniające w komórkach mózgu. Pacjenci z zaburzeniami poznawczymi mają obniżony poziom glutationu, co sprawia, że suplementacja glutationu jest potencjalnie potężną terapią do rozważenia.

3. Witaminy z grupy B

Coraz więcej badań dostarcza przekonujących dowodów, że niski poziom witaminy B wpływa na funkcje poznawcze. Wydaje się również, że status witaminy B odgrywa kluczową rolę w związanych z wiekiem zaburzeniach poznawczych i pogorszeniu umysłowym. Dowody związku pomiędzy niskim poziomem folianów a demencją / chorobą Alzheimera były konsekwentnie wykazane w wielu badaniach. Ponadto niski poziom witaminy B12 w krążeniu jest również powiązany ze zwiększonym ryzykiem demencji i choroby Alzheimera. Doskonałym sposobem na uzupełnienie witaminy B w organizmie jest skorzystanie z preparatu ALTRIENT®B COMPLEX LIPOSOMALNY.

4.Kwas alfa-liponowy

Kwas alfa-liponowy jest nie tylko nadzwyczaj silnym i skutecznym antyoksydantem chroniącym mózg przed stresem oksydacyjnym zwiększającym się wraz z wiekiem i powiązanym z osłabieniem pamięci i udarami. Posiadając właściwości hydro- i lipofilne  łatwo pokonuje barierę krew-mózg i może działać w każdej komórce oraz w przestrzeniach międzykomórkowych. Badania wykazały, że kwas R-ALA może przywrócić pamięć krótkotrwałą, spowolnić degradację komórek w mózgu  i zwiększyć, nawet dwukrotnie, aktywność mózgu. Kwas liponowy występuje m.in. w ciemnozielonych warzywach np. brokułach i szpinaku.

5 Acetylo L-Karnityna

Dodanie do znanej powszechnie z właściwości metabolicznych L-karnityny grupy acetylowej sprawia, że powstaje substancja posiadające ogromne znaczenie we wsparciu funkcjonowania mózgu, a szczególnie w tworzeniu się nowych neuroprzekaźników. ALC z powodzeniem testowana była pod względem działania antyoksydacyjnego w mózgu oraz spowolnienia procesów starzenia się komórek mózgowych. W wyniku badan ustalono jej pozytywne działanie wspierające w terapiach poważnych chorób neurologicznych tj. Alzheimer, demencja czy depresja.Zalety suplementów liposomalnych Altrient®

Technologia enkapsulacji liposomalnej stosowana w produktach Altrient® wykorzystuje Niezbędne/Podstawowe Fosfolipidy i zawiera wysoki procent Fosfatydylocholiny. Tak więc, sięgając po dobrej jakości suplement liposomalny, taki jakim jest Altrient, nie tylko otrzymujemy źródło aktywnych składników zamkniętych w liposomie, ale zyskujemy również terapeutyczną porcję fosfatydylocholiny. 

Altrient nie tylko zapewnia wysoce biodostępne składniki odżywcze, ale także źródło fosfolipidów, które wspierają funkcjonowanie błony komórkowej, idealny zestaw dla osób, które chcą wesprzeć funkcjonowanie mózgu.


Autor: Jacqueline Newson BSc (Hons) Nutritional Therapy

References

 1. Alberts B, Johnson A, Lewis J, et al. Molecular Biology of the Cell. 4th edition. New York: Garland Science; 2002. The Lipid Bilayer. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK26871/.

 1. Dotson JD. What are the primary functions of phospholipids? https://sciencing.com/primary-functions-phospholipids-7349125.html. [Accessed 18.1.19.]

 1. Gulbins E et al. Review. Brain membrane lipids in major depression and anxiety disorders. Biochimica et Biophysica Acta (BBA) - Molecular and Cell Biology of Lipids2015; 1851,8: 1052-65.

 1. https://www.foundationalmedicinereview.com/blog/glutathione-may-open-up-new-possibilities-for-the-treatment-of-cognitive-impairment/ [Accessed 21.1.19]

 1. Ladd S.L., Sommer S.A., LaBerge S., Toscano W. “ Effect of phosphatidylcholine on explicit memory.” Clinical Neuropharmacology. 1993;16(6):540-9.

 1. Morris MS. The Role of B Vitamins in Preventing and Treating Cognitive Impairment and Decline, Advances in Nutrition, Volume 3, Issue 6, 1 November 2012, Pages 801–812.

 1. Van Hoogevest P and Wendel A. The use of natural and synthetic phospholipids as pharmaceutical excipients*. Eur J Lipid Sci Technol. 2014; 116(9): 1088–1107.

 1. Young SN. How to increase serotonin in the human brain without drugs. J Psychiatry Neurosci. 2007; 32(6): 394–399.

Dodaj komentarz