You are currently viewing Andropauza – obawy i przyczyny.

Andropauza – obawy i przyczyny.

Andropauza jest okresem zmiany często porównywanym do kobiecej menopauzy . To element naturalnego procesu starzenia się mężczyzn, który zazwyczaj zaczyna się w okolicach 40 roku życia i wprowadza różnorodne zmiany w zdrowiu oraz funkcjonowaniu. Stanowi istotny etap w życiu każdego mężczyzny, dlatego zasługuje na szerszą uwagę.

Najważniejsze objawy andropauzy

Andropauza jest procesem stopniowym i może pojawić się na dowolnym etapie procesu starzenia się. Nie każdy mężczyzna doświadcza wszystkich objawów, a ich intensywność może znacznie się różnić. Niemniej, istnieją pewne wspólne oznaki andropauzy, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Należą do nich:

Spadek poziomu ważnych hormonów

To główna cecha andropauzy i w zasadzie jej przyczyna. Spadek poziomu najważniejszego dla mężczyzn hormonu – testosteronu prowadzi do zmniejszenia libido, utraty masy mięśniowej, spadku energii i zmęczenia. Istotną rolę odgrywa też zmniejszenie się poziomu estradiolu, maltoniny, DHEA, czy hormonu wzrostu, Regularne badania kontrolne są kluczowe dla mężczyzn w okresie andropauzy. Poprzez badania krwi można monitorować poziom testosteronu oraz inne istotne wskaźniki zdrowia.

Zmiany nastroju

W okresie andropauzy nie tylko ciało, ale również psychika mężczyzny może ulec zmianom. Wahania nastroju, drażliwość, obniżona samoocena, pojawiacie się odczucia lęku, a nawet depresja to niekiedy towarzyszące objawy. Dlatego istotne w tym czasie jest zadbanie o zdrowie psychiczne. W przypadku pogłębiających się trudności warto zwrócić się o pomoc lub udać się do specjalisty.

Problemy ze snem

Andropauza może wpływać na jakość snu, powodując bezsenność lub trudności w zasypianiu. Ważne jest, aby ustalić sobie odpowiedni rytm dobowy, czyli starać się kłaść spać i wstawać o podobnych porach. Problemy ze snem mogą być też oznaką niedoborów składników odżywczych np. magnezu.

problemy-ze-snem-vitallabs-blog

Problemy z erekcją

Spadek poziomu testosteronu może prowadzić do trudności z uzyskaniem i utrzymaniem erekcji. Warto rozmawiać z partnerką o ewentualnych trudnościach i wspólnie poszukiwać odpowiednich rozwiązań.

Zmiany w ciele

W okresie andropauzy wraz ze spadkiem testosteronu następuje zmniejszenie masy mięśniowej, co w efekcie może powodować większe uczucie zmęczenia i zmniejszenie siły fizycznej.
Nasila się proces gromadzenia tkanki tłuszczowej w szczególności w okolicach brzucha. W tym okresie może pojawić się zwiększona potliwość i uderzenia gorąca, problemy z oddawaniem moczu w tym uczcie pełnego pęcherza lub nocne pobudki w celu w celu oddania moczu.

Aktywność fizyczna może pomóc w utrzymaniu masy mięśniowej, poprawie wydolności serca oraz ogólnej kondycji fizycznej.

 

Ważny jest także odpowiedni sposób żywienia, który powinien stanowić podstawę. W diecie nie powinno zabraknąć takich składników odżywczych jak:

odpowiednia ilość białka (dla zachowania właściwiej masy mięśniowej),
witamina D3 (wpływa korzystnie na poziom testosteronu)
cynk (niezbędny dla produkcji testosteronu)
kwasy omega-3 (pomagają w utrzymaniu zdrowia serca i mogą pomóc w redukcji stanów zapalnych)
antyoksydanty tj. witamina C i E (włączenie wielu owoców i warzyw do diety może dostarczyć organizmowi ważnych antyoksydantów, które pomagają w ochronie komórek przed uszkodzeniami spowodowanymi nadmiarem wolnych rodników i starzeniem się).

Podsumowując, andropauzy nie można leczyć ponieważ nie jest ona chorobą, a naturalnym procesem wynikającym ze zmian hormonalnych.  Ważne jest, aby zrozumieć, że każdy mężczyzna może doświadczać andropauzy inaczej i niektórzy mogą nie odczuwać jej objawów w ogóle.
Monitorowanie swojego zdrowia i odpowiednia dieta mogą pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej w tym okresie.
Konsultacja z lekarzem, dietetykiem i trenerem personalnym pomoże dostosować dietę, aktywność fizyczną i styl życia do indywidualnych potrzeb i zmian zachodzących w organizmie podczas andropauzy. 
Warto pamiętać, że ignorowanie symptomów  może w efekcie doprowadzić do rozwinięcia groźnych dla zdrowia i życia chorób tj cukrzyca, zaburzenia układu krążenia czy stany zapalne prostaty. 

Dodaj komentarz