Wsparcie zdrowych piersi witaminą C

You are currently viewing Wsparcie zdrowych piersi witaminą C

Czy wiesz, że witamina C odgrywa znaczącą rolę w zmniejszeniu ryzyka zachorowania na raka piersi?

Fakty…

Rak piersi jest nadal najczęstszym nowotworem wśród kobiet na całym świecie. Liczba pań dotkniętych chorobą wydaje się rosnąć, a obecnie uważa się, że 1 na 8 kobiet może zachorować. Jednak pacjentki, u których wykryto raka piersi we wczesnym stadium choroby, często otrzymują pozytywne prognozy i mają szansę na wyleczenie.

Na wzrost przypadków zachorowań na raka piersi może mieć wpływ wiele czynników: 
siedzący tryb życia, 
przyrost masy ciała, 
otyłość, 
późne macierzyństwo czy fakt, iż coraz mniej kobiet decyduje się na dziecko.
Wczesne wykrycie ma kluczowe znaczenie, dlatego należy regularnie przeprowadzać badania. Bardzo łatwo zrobić to samemu w wannie czy pod prysznicem.

Tutaj możecie przeczytać o tym, jak wykonać to poprawnie:
https://dotknijpiersi.pl/samobadanie/

Wsparcie organizmu witaminą C

Rak rozwija się, gdy wolne rodniki uszkadzają DNA. Uszkodzone DNA nie jest naprawiane samoczynnie przez organizm, a uszkodzone komórki nadal się replikują powodując wzrost guza. Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga chronić komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Pomaga również w ponownym cyklu innego przeciwutleniacza – witaminy E – tworząc dynamiczny duet witamin, które aktywnie walczą z wolnymi rodnikami.

Niestety, ludziom brakuje obecnie enzymu potrzebnego do wytworzenia własnej witaminy C, dlatego tak ważne jest, abyśmy czerpali witaminy z naszego pożywienia. Diety bogate w owoce i warzywa są szczególnie ważne dla naszego organizmu, ze względu na zawartość przeciwutleniaczy, a w szczególności witaminy C, która wykazuje działanie ochronne.

Zneutralizuj wolne rodniki

Naukowcy i eksperci medyczni szacują, że około jednej trzeciej najczęstszych nowotworów można uniknąć, stosując zrównoważoną dietę, utrzymując prawidłową wagę i regularnie ćwicząc.

Jak unikać wolnych rodników?

* Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie UV
* Rzuć palenie
* Wystrzegaj się przypalonych potraw
* Zmniejsz ekspozycję na rtęć, ograniczając tłuste ryby do dwóch porcji na tydzień
* Wybierz naturalne produkty czyszczące i kosmetyczne
* Unikaj perfumowanych produktów zawierających ftalany (substancje zaburzające działanie hormonów)
* Jeśli to możliwe, spożywaj żywność organiczną
* Otwórz okna – zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach może w niektórych przypadkach być znacznie większe niż zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz.

Utrzymuj prawidłową wagę

Większość ludzi wie, że utrzymywanie zdrowej wagi zmniejsza ryzyko wielu chorób, szczególnie w przypadku raka piersi. Wyniki badań pokazują, że kobiety z BMI powyżej 30 stanowią około 25-33% przypadków zachorowań.

Ćwicz regularnie

Brak aktywności ruchowej i siedzący tryb życia szacuje się na współczynnik około 10-16% przypadków zachorowań.

Unikaj alkoholu

Badania wykazały, że nawet osoby spożywające do jednego napoju alkoholowego dziennie zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi o 5% w porównaniu z osobami, które nie piją.

Sprawdzanie cukru!

Kilka prac badawczych wykazało silne powiązanie między podwyższonym poziomem cukru we krwi, a gorszymi wynikami u kobiet chorych na raka. Dowody sugerują, że insulina i insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF) sprzyjają wzrostowi guza w tkance piersi. IGF-1 jest wydzielany w odpowiedzi na podwyższone poziomy insuliny, które są wyzwalane przez wzrost poziomu cukru we krwi. Białka, tłuszcz i błonnik pomagają spowolnić wchłanianie cukru z pokarmów, co pomaga zmniejszyć wzrost insuliny. Z tego powodu warto wzbogacić naszą dietę o orzechy, nasiona, owies, fasolę, awokado, oliwę z oliwek, jogurt, kurczaka, ryby, owoce i warzywa.

Cztery kroki dla lepszego poziomu cukru we krwi

* Unikaj słodkich pokarmów
* Wystrzegaj się wysoko przetworzonej żywności
* Uważaj na używki, takie jak: kofeina, papierosy i alkohol
* Jedz dobrej jakości białko, zdrowe tłuszcze i błonnik przy każdym posiłku.

Zastanów się dwa razy nad syntetycznymi hormonami

Hormony syntetyczne znajdują się w HTZ (hormonalnej terapii zastępczej) i pigułce antykoncepcyjnej. Wiele kobiet wybiera HRT do tłumienia objawów związanych z menopauzą. Twój lekarz pomoże Ci zrozumieć ryzyko związane z przyjmowaniem syntetycznych hormonów, co jest szczególnie ważne w przypadku, jeśli w Twojej rodzinie występował już rak piersi.

Źródło: Jacqueline Newson BSc (Hons) Terapeutka Żywieniowa https://www.altrient.com/blog/support-breast-health-with-vitamin-c

Poznaj witaminę C w technologii liposomalnej Altrient:

Altrient®C LivOn Labs Liposomalna Witamina C, 1000mg

Dodaj komentarz