Problemy z kondycją skóry lub przedwcześnie starzejąca się skóra, mogą mieć wpływ na naszą samoocenę. Jednakże sięganie po przepisane leki, czy stosowanie chemicznych terapii miejscowych często okazuje się rozwiązaniem raczej krótkoterminowym.
Naukowczyni ds. Żywności i Dietetyki Susie Debice sugeruje, że odżywianie skóry od wewnątrz, obejmuje czteroetapowy plan odżywiania, który może pomóc w osiągnięciu trwałości zamierzonych efektów.
Częste dolegliwości skórne można podzielić na: okazjonalnie występującą suchą lub tłustą skórę. Do bardziej widocznych i mocniej odczuwalnych dolegliwości tj. egzema, zapalenie skóry, trądzik i łuszczyca. Chociaż każdy z tych stanów skóry posiada odmienne objawy i czynniki, które mogą mieć wpływ na zaostrzenie ich przebiegu. To wszystkie mogą być wsparte czterema kluczowymi wspólnymi strategiami żywieniowymi. Które zapewniają podstawowe wsparcie funkcji skóry i odnowy komórek skóry.
Krok 1 Porzuć śmieciowe jedzenie
Zanim omówimy kroki w odpowiednim odżywianiu skóry. Spójrzmy najpierw na kilka czynników związanych z dietą i stylem życia, które mogą przyczyniać się do kłopotliwych zaostrzeń skóry. Są to typowi sprawcy, którzy wywierają niekorzystny wpływ na komórki ciała i tkanki. Ta lista może brzmieć znajomo.
Ograniczenie, a wręcz wykluczenie z codziennego spożycia kawy, alkoholu, cukru, rafinowanych węglowodanów i przetworzonej żywności. Zdecydowanie wpłynie pozytywnie na stan, w tym na koloryt skóry.
Jeżeli zastosujesz się do tej wskazówki, a następnie dołączysz regularnie przespane noce. Kolejno skoncentrujesz się na codziennym nawodnieniu 2-3 litrami wody. Pożegnasz się z cieniami lub obrzękami pod oczami i przywitasz naturalnie lśniącą skórę!
Krok 2 Zdrowe jelita
Nierzadko problemy ze skórą odzwierciedlają poziom nierównowagi jelitach. Właśnie dlatego niektóre dolegliwości skórne regulowane są za pomocą diety. W której eliminuje się pokarmy wyzwalające typowe alergie pokarmowe lub nietolerancję. Do takich produktów żywnościowych należą: nabiał, gluten, pszenica, nieoczyszczona soja, a nawet pomidory lub truskawki. Reakcje immunologiczne jelit na spożyte pokarmy mogą wywoływać stan zapalny. Który uszkadza delikatną błonę śluzową jelit, powodując stan zwany nieszczelnym jelitem, który może być związany z powstawaniem trądziku różowatego, wypryskami skórnymi, a nawet z egzemą.
Ściana jelita mieści około 70% komórek odpornościowych organizmu, na które wpływ ma różnorodny mikrobiom jelitowy. Odgrywa on również ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu jelit. Zmniejszenie poziomu stresu, utrzymanie odpowiedniego nawodnienia. Jedzenie dużo rozpuszczalnego błonnika z miękkich owoców (śliwek, gruszek, jabłek), warzyw, roślin strączkowych i produktów pełnoziarnistych, takich jak komosa ryżowa, owies. Wszystko to pomaga w funkcjonowaniu jelit i równoważy mikrobiom jelitowy. Dodatkowe wsparcie za pomocą dobrej jakości suplementu probiotycznego, to także dobry pomysł, na lepsze zarządzanie zmianami stanu skóry.
Krok 3 Bilans tłuszczu
Często słyszymy o roli tłuszczów nasyconych i ich niekorzystnym wpływie na choroby serca, masę ciała i otyłość. Ten rodzaj tłuszczów w diecie może również wpływać na stany zapalne skóry. Takie jak egzema, łuszczyca i trądzik. Tłuszcze nasycone są łatwo przekształcane przez organizm w hormony zapalne zwane prostaglandynami i leukotrienami, które mogą nasilać zaostrzenia chorób skóry. Czas ograniczyć czerwone mięso, a także produkty mleczne (ser, masło, śmietana, lody i jogurt). Które zawierają tłuszcz nasycony. Ale pamiętaj, ważne jest, aby nie eliminować tłuszczy całkowicie!
Istnieje grupa niezbędnych kwasów tłuszczowych omega, które są ważne dla zdrowia i regeneracji skóry. Kwasy omega-3 znajdują się w orzechach włoskich, nasionach chia, tłustych rybach i oleju lnianym, które organizm może przekształcić w przeciwzapalne prostaglandyny. Dzięki czemu są pomocne w odżywianiu skóry od wewnątrz. Zamień oliwę z oliwek do sałatki na olej lniany, zamień czerwone mięso na porcję łososia lub pstrąga. Dodaj dużą łyżkę nasion chia do płatków śniadaniowych. Wybierz przekąskę z orzechami włoskimi zamiast dosładzanych ciastek, aby dostarczyć zdrową, codzienną porcję omega-3.
Krok 4 Składniki odżywcze
Powierzchnia naskórka ma twardą, ochronną warstwę martwych komórek, które są stale zużywane i zastępowane przez nowe komórki. Które z kolei wytwarzane są w dolnej części naskórka. Proces odnowy skóry jest wspomagany przez składniki odżywcze, takie jak jod, cynk, witamina A oraz witaminy B2, B3 i biotyna.
Na wygląd skóry ma wpływ profil hormonalny (często testosteron) i brak jego równowagi. Często objawia się on zmianami takimi jak trądzik lub wypryski, które pojawiają się w okresie dojrzewania oraz tuż przed miesiączką, lub występują w okresie menopauzy.
Cynk mineralny jest ważny dla utrzymania normalnego poziomu testosteronu. Ten minerał jest ważny dla rozwiązania problemów skórnych związanych z hormonami. Produkty bogate w cynk to pestki dyni, ryby i mięso.
Głównym winowajcą uszkodzenia skóry jest komórkowy stres oksydacyjny, który zwykle powstaje w wyniku ekspozycji na wolne rodniki. Witamina C pomaga neutralizować wolne rodniki i chronić komórki przed szkodliwym działaniem stresu oksydacyjnego. Pokarmy bogate w witaminę C obejmują fioletowe i czerwone jagody, owoce kiwi, jagody goji, owoce cytrusowe, pietruszkę i zielone warzywa liściaste, dlatego znalezienie sposobu na włączenie ich do codziennej diety jest bardzo ważne dla wsparcia skóry. Jeśli chcesz zacząć dzień od porannego koktajlu, możesz rozważyć dodanie łyżeczki acai, owoców dzikiej róży lub proszku baobabu, które są również dobrymi źródłami witaminy C. Stres często wyczerpuje poziom witaminy C, dlatego w ramach codziennego rytuału pielęgnacji skóry warto pomyśleć o uzupełnieniu diety dobrej jakości liposomalnym preparatem jakim bez wątpienia jest Altrient C.
Źródło:
https://www.abundanceandhealth.co.uk/en/blog/post/1522-four-step-nutrition-plan-to-deal-with-troublesome-skin