O tym, jak ważne dla naszego zdrowia są antyoksydanty, nie trzeba nikogo przekonywać. Kompleksowo wspierają organizm i zapewniają jego prawidłowe funkcjonowanie. W kontekście najważniejszych substancji, które wpływają na ich poziom w organizmie, coraz intensywniej bada się glutation. Co to jest i dlaczego jest tak ważny? Kiedy warto go suplementować?
Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Glutation – co to jest?
Glutation jest tripeptydem i składa się z trzech aminokwasów – glicyny, cysteiny i kwasu glutaminowego. To cząsteczka naturalnie występująca w komórkach naszego ciała.
Glutation – gdzie występuje? Dowiedz się, co warto jeść
Czy wiesz, że glutation jest syntezowany wewnątrz naszego organizmu? Jednak jego zdolność do wytwarzania tego związku zmniejsza się wraz z wiekiem. To oznacza, że przy deficytach, które występują naturalnie z biegiem czasu, należy zwiększyć poziom glutationu.
Głównym organem, w którym następuje synteza, jest wątroba. Potrzebne są do tego aminokwasy, które wchodzą w skład tej cząsteczki, dlatego należy je dostarczyć wraz z pożywieniem. Odpowiednio zbilansowana dieta powinna zawierać produkty bogate w cysteinę, aminokwasy siarkowe i metioninę, aby organizm mógł wytworzyć glutation. Gdzie występuje ta kombinacja? Przede wszystkim w wołowinie, rybach i drobiu. Tego cennego tripeptydu nie brakuje również w brokułach, szpinaku, szparagach czy jarmużu.
Co więcej, proces syntezy glutationu nie będzie możliwy, jeśli nie zapewnisz organizmowi odpowiednio wysokiego poziomu witaminy C i selenu. Nie bez znaczenia pozostaje prowadzony przez Ciebie tryb życia – postaraj się zapewnić organizmowi odpowiednią ilość snu i zdrową aktywność fizyczną.
Kiedy należy suplementować glutation?
Wysoki poziom glutationu w organizmie wiąże się z wieloma korzyściami. Czasami jednak zmiana diety i dostarczenie odpowiednich składników odżywczych oraz zrównoważony styl życia to za mało. W niektórych przypadkach konieczna jest dodatkowa suplementacja. Musisz ją rozważyć, jeśli:
– w Twoim jadłospisie brakuje produktów bogatych w prekursory glutationu,
– chorujesz przewlekle i Twój układ immunologiczny wymaga wsparcia,
– cierpisz na nowotwory, AIDS lub HIV, zapalenie wątroby bądź cukrzycę typu drugiego,
– Twój wiek sprawia, że organizm nie syntezuje odpowiedniej ilości glutationu.
Suplementacja nie powinna zastępować odpowiednio zbilansowanej diety i zrównoważonego trybu życia, a jedynie wspierać te działania. W przypadku niektórych schorzeń nie zaleca się przyjmowania preparatów z glutationem, jednak o tym decyduje lekarz.
Jaki glutation warto wybrać?
Rynek suplementów jest bardzo bogaty. W przypadku glutationu możliwości jest niezwykle dużo – możesz wybierać spośród kapsułek, proszków, a nawet dożylnych wlewów. Choć forma, w jakiej przyjmiesz tę substancję, jest istotna, najważniejszy jest skład preparatu. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy składnikiem wybranego przez Ciebie suplementu jest związek chemiczny z izomerem, czyli literą “L” w nazwie. To ważne, jeśli zależy Ci na absolutnej biodostępności produktu. Ponadto to Twoja gwarancja na to, że preparat ma najwyższą jakość.
Z reguły uznaje się, że środki przeznaczone do przyjmowania doustnego mają gorszą wchłanialność ze względu na procesy trawienne. Właśnie dlatego należy przyjmować odpowiednio zabezpieczony glutation – jaki suplement warto wybrać? Badania potwierdzają, że najwyższą skuteczność zapewnia zamknięcie cząsteczki w liposomach fosfolipidowych. Glutation liposomalny to doskonała alternatywa dla substancji przyjmowanej dożylnie. Doskonałą jakość produktu oferuje Altrient LivOn Labs – suplementy tej marki znajdziesz w naszym sklepie. Preparat przyjmowany regularnie zapewnia dostarczenie składników odżywczych bezpośrednio do komórek.
Preparaty zawierające glutation – jak je przyjmować?
Aby suplementacja przyniosła pożądany efekt, musisz pamiętać o odpowiedniej ilości spożywanego glutationu – jak przyjmować tę substancję? To indywidualna kwestia. Preparaty mają różną formę i stężenia. Ma to bezpośredni wpływ na wielkość przyjmowanej porcji. Najkorzystniej jest przedyskutować to zagadnienie z lekarzem lub stosować się do zaleceń producenta suplementu.
Pamiętaj jednak, że na skuteczność terapii składa się wiele czynników, a do najważniejszych zalicza się jakość suplementów zawierających glutation – gdzie kupić wartościowe preparaty? Szukaj ich w dobrych sklepach i aptekach. Produkty wyróżniające się najwyższą możliwą przyswajalnością komórkową, oparte na prostym składzie pozbawionym ulepszaczy i sztucznych dodatków, znajdziesz w naszym sklepie.