Skupmy się dziś na mężczyznach i kilku ważnych wskazówkach dotyczących zdrowia i stylu życia, które pomogą rozwiązać niektóre typowe problemy zdrowotne mężczyzn.
Nadmiar obowiązków oraz wzrastające tempo życia, sprawia że zapominamy, aby zadbać o tak ważne – podstawowe elementy. Jak: stan zdrowia oraz samopoczucie. Idealnym przykładem na rozładowanie i regulowanie napięcia, powinien być czas poświęcony świadomemu odżywianiu, spotkaniom towarzyskim, relaksowi, odpowiedniej dawce ruchu, czy zadbaniu o odpowiednią ilość snu. Co ważne, coraz mniej czasu przeznaczamy na przygotowywanie posiłków w domu. Zaś częściej korzystamy z gotowych posiłków (nie koniecznie najlepszej jakości).
1. Sprawność umysłu
Szczególnie wymagające zawody wiążą się z codziennymi wyzwaniami, które w efekcie mogą być odczuwane fizycznie, psychicznie i emocjonalnie. Ciągła presja związana z długimi dniami spędzonymi w pracy, dojazdami, częstymi podróżami, dążeniem do osiągnięcia zamierzonych celów, kontaktami z nowymi klientami i odpowiedzialnością za zarządzanie firmą. Mogą przełożyć się na ogólne stres.
Ciągły stres i zmęczenie mogą wpływać na twoją zdolność do osiągania lepszych wyników. Powszechnym nawykiem zwiększającym energię w czasie pracy jest picie kawy. Tak by zawarta w niej kofeina, spowodowała abyś czuł się pobudzony w ciągu dnia. Jednak działanie kofeiny jest często krótkotrwałe i może po niej nastąpić znaczny spadek energii, a dodatkowo zwiększyć podenerwowanie.
Składniki odżywcze, takie jak witaminy z grupy B występujące w produktach pełnoziarnistych, roślinach strączkowych, orzechach i nasionach. Tłuszcze omega-3 występujące w tłustych rybach morskich (łosoś, makrela, świeży tuńczyk i pstrąg). Przyczyniają się do utrzymania prawidłowych funkcji poznawczych.
Magnez, selen, cynk, żeń-szeń, witamina C, witaminy z grupy B również wspomagają organizm w okresach długotrwałego stresu. Jeśli długie godziny pracy często utrudniają Ci osiągnięcie zdrowej, zbilansowanej diety. Rozsądnym posunięciem jest rozważenie suplementacji liposomalnymi witaminami z grupy B i kompleksem minerałów oraz liposomalną witaminą C.
2. Zmiany stylu życia
Wygląd i postura ciała, mają nie tylko wiele zalet estetycznych – wpływających na samoocenę oraz samopoczucie. Lecz są odbiciem wewnętrznych problemów (mogących powstać przez nadmierną ilość kilogramów). Jeśli chodzi o zdrowie mężczyzn, warto uważnie obserwować rozmiar brzucha, ponieważ stosunek bioder do talii stanowi potężny wskaźnik ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia.
Z wiekiem, szczególnie przy nieodpowiednim stylu życia, u Panów można dostrzec znaczne uwidocznienie charakterystycznej ,,oponki’’. Im większy jest obwód talii w stosunku do obwodu bioder, tym większe jest ryzyko problemów zdrowotnych związanych z układem krwionośnym. Szczególnie wiąże się to z pracą serca i miażdżycą. Warto zareagować wcześniej i wziąć sprawy w swoje ręce – rozpoczynając zmiany! (tym bardziej jeśli nie rozwinęły się już przewlekłe choroby).
Należy podjąć ważne kroki w celu przejścia na zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę. Ograniczając tłuste, czerwone mięsa na rzecz chudego najlepiej organicznego mięsa jak: drób, ryby (uwaga na zawartą rtęć). Chuda wołowina, wartościowe oleje np. oliwa z oliwek, olej lniany, czy olej z awokado, a unikając nasyconych kwasów tłuszczowych (głównie pochodzenia zwierzęcego – np. smalec, słonina). Rezygnując z gazowanych i sztucznie dosładzanych napojów, zamieniając je na picie optymalnej ilości wody ok. 2l dziennie. Jeżeli nie jesteś przekonany do picia czystej wody, to warto jest dodać kilka plasterków wybranego cytrusa, lub liści mięty. Spożywając produkty pełnoziarniste (kasze, makarony, pieczywo), zamiast produktów wysoko-przetworzonych takich jak: jasne, napakowane substancjami spulchniającymi pieczywo, pozbawione wielu cennych składników odżywczych i błonnika. Jedząc odpowiednią ilość porcji warzyw i owoców dziennie (około 5 porcji warzyw i 3 porcje owoców w postaci sałatek, surówek, lub koktajli). Ograniczając przetworzoną żywność typu: fast food, napojów alkoholowych oraz zaprzestania palenia tytoniu.
WAŻNA UWAGA: Jeżeli jesteś wielbicielem alkoholu, to ważną decyzją byłaby rezygnacja lub ograniczone spożycie. Należy pamiętać, że alkohol zawiera sporą dawkę kalorii. Przykładowo przeciętne piwo zawiera ok. 300 kcal. Nie bez powodu występująca oponka u mężczyzn w średnim wieku, preferująca tego typu napoje. Nazywana jest ,,piwnym brzuchem’’.
3. Wspomaganie spalania tłuszczu
Istnieje kilka pokarmów i składników odżywczych, które pomagają w naturalny sposób wspierać proces zamiany zmagazynowanego tłuszczu na energię. Co wykazuję działanie wpierające zdrową utratę masy ciała oraz zapobiega otyłości. Ale zanim o nich opowiem ciekawostka: czy wiesz, że chudniesz podczas snu?! 8 godzin to nie jest wymysł naukowców, to czas jaki Twój organizm potrzebuje do pracy nad Twoją boską sylwetką. Idealnym przykładem produktów działających jako spalacz tłuszczu są m.in.: zielona herbata, MTC (trójglicerydy o średniej długości łańcucha) znajdujące się w oleju kokosowym i acetylo-L-karnityna, której znaczna część zawarta jest w produktach spożywczych typu mięso, podroby. W mniejszym stopniu w nabiale, są również dostępne w formie suplementów diety. Jeśli chodzi o L-karnitynę, warto wybrać suplement liposomalny, z acetylo L-Karnityną ponieważ wykazano, że ta forma ma lepsze wchłanianie. Wspierając spalanie tkanki tłuszczowej z brzucha, warto zastosować post przerywany. Ta metoda diety polega na spożywaniu pokarmu w ośmiogodzinnym oknie, co ostatecznie oznacza, że pościsz przez 16 godzin dziennie np. jeśli zjadasz pierwszy posiłek o godzinie 10:00 i zakończysz posiłkiem do godziny 18:00, to przez resztę czasu pościsz. Podczas 16 godzin postu organizm zaczyna mobilizować zapasy tłuszczu w celu uzyskania energii. Jeśli polubisz te okienka to nic nie stoi na przeszkodzie aby taki post stosować codziennie.
4. Mięśnie
Jeżeli pragniesz wyglądać zdrowo i cieszyć się bardziej rozbudowaną sylwetką. Poszukaj dobrego trenera osobistego, który pomoże Ci opracować program treningowy dobrany do Twoich możliwości oraz potrzeb. Abyś śmiało mógł udać się na siłownię w celu redukcji tkanki tłuszczowej lub rozbudowania masy mięśniowej. Najlepiej korzystać przy tym z usług specjalisty w dziedzinie żywienia (dietetykiem), by dodatkowo dopasować sposób odżywiania do Twojego nowego planu treningowego. Często osoby zajmujące się personalizacją treningów, specjalizują się również w żywieniu, co może dodatkowo ułatwić współpracę. Cennymi wskazówkami przed rozpoczęciem treningu na siłowni jest odpowiednio zaplanowana rozgrzewka oraz rozciąganie. A także rozluźnienie ciała (najlepiej tuż po ukończonym treningu). Aby zapobiec napięciom mięśni, skręceniom i skurczom.
Uprawiając różnego rodzaju sporty. należy wziąć pod uwagę odpowiednie żywienie oraz w stanie nadmiernej ekspozycji na ruch również suplementację. Podczas wzmożonego wysiłku powstają ROS, czyli tzw. wolne rodniki tlenowe. Przy ich nadmiarze wzmagają one stres oksydacyjny w komórkach ciała, prowadząc do stanów zapalnych. Aby wspomóc organizm warto sięgnąć po suplement diety redukujących niniejszy problem. Do nich należą substancję zwane antyoksydantami. Silnymi przeciwutleniaczami jest m.in. Glutation, witamina C i E. Ilość Glutationu drastycznie spada podczas nadmiernej ekspozycji na wysiłek fizyczny, lub przeciążenie organizmu np. podczas choroby.
Warto więc, sięgnąć po liposomalny Glutation (zredukowany), który wykazuje większe wchłanianie. W porównaniu z innymi formami dystrybucji tego składnika. Białko jest niezbędnym składnikiem budulcowym mięśni. Stanowi potrzebny materiał do ich regeneracji. Aby wzbogacić swoją dietę warto dodatkowo sięgać po odżywki białkowe pochodzenia roślinnego lub serwatkę, które można z łatwością dodać do koktajlu np. po treningu. Izolowane proszki białek z grochu, ryżu lub konopi zwykle dostarczają szeroki zakres aminokwasów, które są budulcem białek ciała. Magnez jest dobrze znany ze swojej roli w odprężaniu i relaksacji mięśni. Pokarmy, które zapewniają naturalne źródło magnezu, obejmują zielone warzywa liściaste, orzechy i nasiona.
5. Starzenie się, a hormony
Wraz z wiekiem mężczyzn poziom testosteronu zaczyna spadać. Co może wpływać na ogólny nastrój, spadek energii, niekontrolowany przyrost masy ciała, spadek popędu płciowego, niskie libido, zaburzenie snu i koncentracji. Ważnymi hormonami ulegającym zmianom są również: hormony tarczycy, melatonina, kortyzol, DHEA (Dehydroepiandrosteron) i GH (Hormon wzrostu). Zaburzenia hormonalne dają rozmaite objawy i odbijają się na funkcjonowaniu całego organizmu. Za sprawą niedoboru lub nadmiaru którejś substancji może się okazać, że skutki obejmą wiele organów. Rozregulują układ hormonalny i spowodują poważne choroby.
Starzejący się organizm potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do zmian poziomów hormonów. Ważne jest, aby zachować równowagę w stylu życia. Podczas tych zmian, zapewniając odpowiedni odpoczynek, zdrowe odżywianie i delikatne ćwiczenia. U mężczyzn starających się o potomstwo warto zadbać o odpowiednią podaż selenu i cynku, które są niezbędne do produkcji nasienia. Wpływają na jego jakość i ruchliwość, a także na potencję. Można je otrzymać z takich produktów jak: orzechy i pestki (np. dyni), ryby morskie, warzywa strączkowe i kapustne, otręby, czosnek, czy cebula.
Warto również włączyć do diety witamin z grupy B (szczególnie B6, B12) oraz kwas foliowy, które odpowiadają za żywotność plemników. Witaminy te są obecne w chudym mięsie, rybach oraz skorupiakach, ich kompletną kombinację wraz z Selenem i Cynkiem znajdziesz też w Altrient B Complex. Z uwagi na dużą zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w błonie komórkowej nasienia, są one wrażliwe na szkodliwe działanie stresu oksydacyjnego. W tej kwestii należy zadbać o odpowiedni poziom antyoksydantów oraz ich spożycie z dietą. Do tej grupy zaliczamy: beta-karoten, likopen, flawonoidy, witaminę C i E – te przeciwutleniacze wpływają na zmniejszenie stresu oksydacyjnego, a materiał genetyczny plemników jest szczególnie wrażliwy na uszkodzenia. U niektórych mężczyzn w średnim wieku mocno zaznacza się przyrost masy ciała, dlatego ważne jest, aby kontrolować wielkość spożywanych porcji posiłków. Istotnym są regularne badania kontrolne, by wykluczyć powstałe nieprawidłowości w zakresie gospodarki hormonalnej i w razie niepokoju skonsultować je z lekarzem prowadzącym w celu weryfikacji wyników i uzyskania wskazówek do wprowadzenia zmian w stylu życia.
Autor: Julia Bałdyga, dietetyk.
Źródła:
D. Szostak-Węgierek ,,Sposób żywienia a płodność’’ Medycyna Wieku Rozwojowego, 2011, XV, 4
A. Skop-Lewandowska, A. Małek, M. Gmur, E. Kolarzyk ,,Sposób żywienia oraz popularność stosowania suplementów diety i odżywek wśród młodych osób uczęszczających do klubów fitness’’ Probl Hig Epidemiol 2013, 94(4): 786-793
E. Gondek, K. Świniarska, D. Nowak, M. Janczar-Smuga A. Kamińska-Dwórznicka, A. Wiktor ,,Ocena sposobu żywienia mężczyzn uprawiających amatorsko sporty siłowe’’ 2018 | 3(28) | 9-19
,,Top Five Tips for Men’s Health’’ Abundance and health
,,Czy męskie „przekwitanie” to choroba czy może tylko przesąd?’’ Diagnostyka