Szczęśliwsze Święta diabetyka

You are currently viewing Szczęśliwsze Święta diabetyka
Jeżeli zmagasz się z cukrzycą lub jesteś nią zagrożony to podczas Świąt czeka Cię nie lada wyzwanie. Dowiedz się w jaki sposób mogą pomóc Ci liposomalne suplementy diety takie jak witamina C i kwas alfa-liponowy R-ALA.

Cukrzycowe rozterki

Nie jest żadną tajemnicą, że podczas Świąt każdemu z nas ciężko jest oprzeć się apetycznym potrawom i nasza silna wola zostaje wielokrotnie wystawiona na próbę. Nie jedna osoba po Świętach z przykrością odnotuje dodatkowe kilogramy. Jednak dla cukrzyka konsekwencje świątecznego objedzenia mogą być o wiele poważniejsze niż przybranie nadprogramowych kilogramów. Kontrola poziomu cukru we krwi stanowi dużą część codziennych zmagań osób chorych na cukrzycę. Niestety zmagania te w okresie świątecznym przeradzają się w prawdziwą walkę.

Powikłania cukrzycy

Cukrzyca to choroba metaboliczna związana z nieprawidłowym wydzielaniem lub działaniem insuliny – co przyczynia się do podwyższonego poziomu cukru we krwi. Przewlekły podwyższony poziom glukozy we krwi prowadzi z kolei do glikozylacji – kaskady reakcji powodującej uszkodzenia białek w małych naczyniach krwionośnych oka, nerek i naczyniach nerwowych oraz w większych naczyniach krwionośnych w nogach, sercu i mózgu. Może to prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Dlatego utrzymywanie stężenia cukru we krwi na prawidłowym poziomie pozwala na zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań cukrzycy takich jak: jaskra (która może prowadzić do utraty wzroku), zaćma (postępujące mętnienie soczewki oka), retinopatia cukrzycowa (uszkodzenie naczyń krwionośnych siatkówki oka), udar mózgu, neuropatia (uszkodzenia w układzie nerwowym), choroby nerek i układu sercowo-naczyniowego.

Witamina C i cukrzyca

Cukrzyca przyczynia się do nasilenia stresu oksydacyjnego i uszkodzeń wywołanych przez wolne rodniki. Witamina C jest silnym antyoksydantem, a badania wykazały, że u pacjentów z cukrzycą typu 2  stwierdza się co najmniej 30% niższe poziomy tej witaminy niż u osób zdrowych. Dlatego u tych osób warto wprowadzić suplementację witaminą C. Liposomalna witamina C Altrient® charakteryzuje się bardzo wysoką przyswajalnością i bioaktywnością. Badania wykazały, że suplementacja witaminą C (1000 mg/d) ogranicza ryzyko wystąpienia powikłań cukrzycy na kilka sposobów:
Wzmacnia wrażliwość tkanek na insulinę i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych u pacjentów z chorobą wieńcową serca.
Zapobiega akumulacji sorbitolu wewnątrz komórek, która prowadzi do uszkodzenia naczynek krwionośnych oka.
Ogranicza rozwój cukrzycy typu 2 poprzez zmniejszenie insulinooporności i stresu oksydacyjnego.
Wspomaga syntezę kolagenu – ważnego składnika chrząstki, tkanki skórnej i naczyń krwionośnych.

Zanim usiądziesz do stołu

Utrzymanie prawidłowej masy ciała, regularna aktywność fizyczna i kontrola poziomu cukru we krwi to podstawy o których musi pamiętać każdy diabetyk. Nie powinniśmy zapominać o zdrowiu nawet podczas Świąt mimo, że często rządzą się one swoimi prawami. Liposomalne suplementy diety ze względu na swoją bardzo wysoką przyswajalność i szybkie działanie mogą przyjść nam z pomocą, ale powinny być traktowane jedynie jako wsparcie.

święta-dla-diabetyka-vitallabs

Poniżej przedstawiono kilka porad, które warto znać zanim usiądziemy do stołu:

1. Przygotowując potrawy staraj się korzystać głównie z takich technik kulinarnych jak: gotowanie, duszenie, pieczenie. Unikaj potraw smażonych oraz tłustych sosów. Nie dodawaj cukru przy przygotowywaniu posiłków, które nie muszą być słodkie. Cukier to wzmacniacz smaku, który może być w łatwy i zdrowy sposób zastąpiony suszonymi i świeżymi ziołami oraz przyprawami typu mielona słodka papryka i cynamon, które również wzmacniają smak.

2. Szukaj zdrowszych alternatyw! Skorzystaj z przepisów w których majonez jest zastąpiony jogurtem naturalnym, zwykła pszenna mąka pełnoziarnistymi odpowiednikami, a korzystając z przepisów na słodkie wypieki – cukier zastąp ksylitolem.

3. Postaraj się zaplanować z wyprzedzeniem co danego dnia zamierzasz zjeść.

4. Nie siadaj do stołu zupełnie głodny – zjesz wtedy szybciej i więcej niż planowałeś. W ciągu dnia spożywaj regularne, ale lekkie posiłki.

5. Nie spiesz się! Dokładnie przeżuwaj każdy kęs. Tego dnia na pewno będziesz mieć czas, aby skosztować różnych potraw. Jedząc w pośpiechu również zjesz więcej niż planowałeś, a przy okazji zapewnisz sobie dolegliwości trawienne.

6. Rozpocznij ucztę od nałożenia na talerz dużej porcji warzyw. Charakteryzują się one niską kalorycznością i wysoką zawartością błonnika pokarmowego. Dzięki warzywom zjesz mniej dań wysokokalorycznych.

7. Pij głównie wodę i herbaty bez cukru. Wszystkie słodkie napoje to niepotrzebne kalorie.

8. Uważaj na ciasta i inne desery – to prawdziwe bomby kaloryczne, zawierają bardzo dużo cukru i tłuszczu. Jeżeli nie jesteś w stanie zrezygnować z nich całkowicie, wybierz tylko te, które najbardziej chciałbyś skosztować i nałóż sobie maleńką porcję każdego z nich.

9. Pamiętaj o świątecznych spacerach. Pomogą spalić nadmiar przyjętej energii i przy okazji miło spędzisz czas z rodziną na świeżym powietrzu.

Dodaj komentarz