You are currently viewing Suplementy dla zdrowych nerwów

Suplementy dla zdrowych nerwów

Czy przedstawiona sytuacja brzmi znajomo? 
Widzisz nowo opublikowany artykuł, który jest dedykowany zdrowemu układowi nerwowemu i usprawnionej pracy mózgu. Czytasz dalej i dowiadujesz się, że w tej publikacji piszą o suplemencie diety, dzięki któremu wiele osób twierdzi, że osiągnęło względną poprawę zdrowia układu nerwowego. Przekonuje Cię to i pędzisz po niego do apteki. Bez większego zastanowienia sięgasz po butelkę prosto z półki i kupujesz. Każdego dnia posłusznie przyjmujesz zakupiony suplement. Po pewnym czasie butelka kończy się, a Twoje nerwy wydają się być w lepszej kondycji.

Od tego czasu pojawił się inny artykuł, który znów przeczytałeś, jednak ten dotyczył już innego produktu. Powyższy cykl zaczyna się od nowa, ponieważ zaczynasz stosować inny produkt, który potencjalnie powinien wesprzeć Twój układ nerwowy.

Powinieneś jednak pamiętać, że bardzo wiele czynników wpływa na zdrowie układu nerwowego (w tym mózgu), a suplementy występujące w reklamach różnią się od siebie skutecznością i wpływem na organizm w zależności od osoby, która go przyjmuje.

Na szczęście większość składników odżywczych stosowanych w tego typu suplementach diety jest bezpieczna i wykazuje obiecujące właściwości. Jednak ważne jest, aby dowiedzieć się jakie mogą zaistnieć przeszkody lub interakcje z przyjmowanymi przez Ciebie lekami. Jeśli zażywasz pewne leki, to spożycie suplementu diety np. godzinę po zażyciu leku, może nie stwarzać większego ryzyka dla stopnia wchłanialności substancji aktywnych i może być bezpieczną opcją. Warto jednak jest porozmawiać na ten temat z lekarzem lub farmaceutą.

Obniżonym funkcjom układu nerwowego często towarzyszy przewlekły stan zapalny i stres oksydacyjny, które utrudniają osiągnięcie optymalnego zdrowia nerwów. Wiele suplementów wspierających ten proces posiada przede wszystkim właściwości przeciwutleniające.

Należy jednak pamiętać, że suplementy należy przyjmować w celu uzupełnienia potencjalnych niedoborów żywieniowych. Potoczne określenie „luk żywieniowych” jest nadmiernym uproszczeniem i nie uwzględnia wyzwań związanych z wchłanianiem i wyczerpaniem składników, spowodowanych czynnikami innymi niż braki wynikające ze spożycia niedostatecznej ilości wraz z pokarmem.



Na przykład przyjmowanie jakiejkolwiek substancji, która powoduje zwiększoną pracę wątroby – w tym leków i alkoholu – wyczerpuje naturalny zapas glutationu. Dysfunkcja jelit, a nawet spadek ilości kwasu żołądkowego w żołądku (który również obniża się naturalnie wraz z wiekiem) zakłócają zdolność wchłaniania ważnych składników odżywczych dla układu nerwowego, takich jak witamina B12 z pożywienia.



Dodatkowo, należy założyć, że nie rozgotowujesz produktów spożywczych podczas ich przygotowania, ponieważ rozpuszczalne w wodzie składniki odżywcze mogą przechodzić do wody w których je gotujesz, więc zanim produkt trafi na Twój talerz, to do tego czasu straci wiele cennych składników. 

Do tego stale atakujące nas szkodliwe substancje pochodzące ze środowiska zewnętrznego (zanieczyszczenia i pozostałości pestycydów) wywołują stres oksydacyjny, nie wspominając już o stresie psychicznym, który oddziaływuje na wiele sfer mózgu.



Pozyskiwanie wszystkich składników odżywczych z pożywienia jest archaiczną, utopijną koncepcją XXI wieku. Uzupełnianie potrzebnych, niedoborowych składników odżywczych we właściwych ilościach i w formach (które będziesz w stanie skutecznie wchłonąć) jest łatwym sposobem dla wsparcia zdrowia nerwów.


witaminy-vitallabs

Niedobór witaminy B12 może wpływać na Twój układ nerwowy

Jednym z objawów niedoboru witaminy B12 może być niewłaściwe funkcjonowanie układu nerwowego. Chociaż zbyt duże jej spożycie nie zaszkodzi, to przeciwnie więcej witaminy B12 nie zawsze oznacza również więcej korzyści. Twoje ciało ma ograniczoną zdolność wchłaniania tego składnika odżywczego. Ścisły weganizm, pozbawiony odpowiedniej suplementacji to główny sposób w krajach rozwiniętych na niedostateczne spożycie witaminy B12, co powoduje jej niedobór. Mniej oczywistą przyczyną niedoborów jest przewlekła niezdolność do wchłaniania witaminy B12, która często wynika z długotrwałego stosowania leków zobojętniających kwas żołądkowy, a także występowania choroby Leśniowskiego-Crohna, bajpasu żołądka, zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka i niedokrwistości złośliwej.



Podczas gdy dodatkowa suplementacja witaminy B12 znacznie rozwiązuje problem jej niedoboru, często zaleca się podawanie tego składnika w formie zastrzyków zamiast suplementacji doustnej, ponieważ częstą przyczyną niedoboru jest złe wchłanianie z żołądka. Zdecydowanie lepszą opcją (od próby suplementacji za pomocą tabletek lub kapsułek zawierających witaminę B12) jest liposomalna formuła, która jest bardziej biodostępna i pozwala wprowadzić składnik odżywczy wprost do komórki, tym samym ograniczając obniżoną skuteczność przyswajania. Drugim istotnym aspektem jest sama forma witaminy B12 – wybór metylowanej formy (metylokobalamina, która jest biologicznie aktywną formą witaminy B12) będzie skuteczniejszym rozwiązaniem.


Za duża lub za mała ilość witaminy B6 może mieć szkodliwy wpływ na nerwy

Witamina B6 jest związana ze złym zdrowiem nerwów, zarówno w przypadku niedoboru, który może objawiać się pod postacią przewlekłych stanów zapalnych w tym często zauważalnych problemów skórnych, ale także gdy jest przyjmowana w nadmiarze – powyżej 200 mg/dobę przez dłuższy czas – może prowadzić do wystąpienia objawów neurologicznych w postaci zaniku czucia i drętwienia ciała (zwłaszcza w obrębie ramion i nóg). Suplementy diety zawierające w swoim składzie kompleks witamin z grupy B, zwykle zawierają odpowiednie ilości tej witaminy w produkcie.


 

Witamina B1 jako niezbędny składnik dla układu nerwowego


Witamina B1 (tiamina) ma kluczowe znaczenie dla zdrowia Twoich nerwów. Niedobór występuje rzadko w krajach rozwiniętych, ponieważ mięso na tych obszarach jest powszechnie dostępne, a większość zbóż i produktów powstających z ich przemiany jest dodatkowo wzbogacona tiaminą. 

Niedobór witaminy B1 może wystąpić u alkoholików i osób, które przeszły operację pomostowania żołądka. Tiamina występuje w większości suplementów zawierających kompleks witaminy B. Rozpuszczalna w tłuszczach pochodna Benfotiamina (to syntetyczna, S-acylowa pochodna tiaminy) może być bardziej skuteczną formą radzenia sobie z wyczerpaniem zapasów tej witaminy w ustroju.


Niedobór witaminy D3 i problemy z nerwami mogą występować jednocześnie


Upośledzone zdrowie nerwów jest powszechne wśród diabetyków, podobnie jak niedobór witaminy D3. Istnieje niewiele danych, które mogłyby wskazywać na przyczynowy wpływ niedoboru witaminy D3 na neuropatię (dysfunkcję układu nerwowego) wśród tych osób.




Kwas alfa-liponowy łagodzi stres oksydacyjny w komórkach nerwowych 


Stres oksydacyjny może niekorzystnie działać i uszkadzać tkanki oraz nerwy. Jest to współistniejąca cecha otyłości i powiązanych stanów, takich jak cukrzyca. Niektóre badania wykazały pozytywne skutki przyjmowania kwasu alfa-liponowego ze względu na jego zdolność do łagodzenia uszkodzeń spowodowanych stresem oksydacyjnym. Kwas alfa-liponowy wspiera również wrażliwość na insulinę i zdrowy poziom glukozy we krwi.



Acetylo-l-karnityna wspiera ochronę nerwów


Acetylo-l-karnityna pomaga w utrzymaniu w odpowiednim stanie osłonki mielinowej, która otacza i chroni nerwy, umożliwiając im przekazywanie informacji z optymalną prędkością.

Naukowcy odkryli, że acetylo-l-karnityna może pomóc w utrzymaniu zdrowia nerwów, zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Ogólne wyniki są jednak niespójne. Naukowcy uważają acetylo-l-karnitynę za bezpieczny suplement wspomagający zdrowie układu nerwowego. Na podstawie przeglądu czterech randomizowanych badań klinicznych, badacze twierdzą w nich, że acetylo-l-karnityna wspiera czynnik wzrostu nerwów, jednocześnie zmniejszając stres oksydacyjny.




N-acetylocysteina wspiera zdrową wątrobę

Dodatkowa forma aminokwasu cysteiny (w skrócie NAC) okazała się obiecująca we wspieraniu zdrowia nerwów, poprzez poprawę funkcji wątroby. Cysteina jest najważniejszym budulcem głównego przeciwutleniacza w organizmie – glutationu, który pomaga wątrobie usuwać obce substancje z organizmu. NAC również posiada dobrze ugruntowane zdolności antyoksydacyjne.


układ-nerwowy-vitallabs

Nadmierne zużycie glutationu może uniemożliwić optymalne funkcje układu nerwowego

Kwas alfa-liponowy, NAC, l-karnityna, selen i witamina C okazały się obiecujące we wspieraniu zdrowia nerwów. Czy to efekt bezpośredni? A może to dlatego, że wszystkie te składniki odżywcze zwiększają naturalny poziom glutationu? Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna.

Nadmierny stres oksydacyjny i obniżony poziom glutationu często występują jednocześnie u osób, które chcą poprawić stan swoich nerwów. Naukowcy, którzy podawali pacjentom pięć wyżej wymienionych składników odżywczych, uważają, że ta kombinacja może wspierać zdrowie układu nerwowego. Niestety, glutation w suplementacji jest niezwykle trudny do wchłonięcia z tabletek. Liposomalny glutation daje światełko w tunelu i okazuję się obiecującym produktem umożliwiającym jego lepszą absorpcję.



Kurkumina oferuje wsparcie przeciwutleniające


Kurkumina określana jest mianem silnego przeciwutleniacza (wykazuje spektrum swoich właściwości szczególnie w połączeniu z piperyną z czarnego pieprzu), dowody wpływu kurkuminy na nerwy obwodowe są skąpe, a badanie przeprowadzone na szczurach w 2013 r. dostarczyło konkretnych dowodów na potencjał wspierania zdrowia nerwów.

Olej omegą-3 z ryb łagodzi stany zapalne (uwaga! należy sprawdzać źródło i czystość jego pochodzenia)


Stan zapalny jest charakterystycznym stanem dla uszkodzonych nerwów, a przeciwzapalne działanie kwasów tłuszczowych omega-3 zawartych w oleju rybim jest dobrze znane i przebadane. Naukowcy zbadali wpływ tego suplementu na myszach z cukrzycą, które miały mniej komórek nerwowych w łapach. Badacze stwierdzili, że chociaż nie obniżyło to poziomu cukru we krwi do zdrowego zakresu, szczury wykazywały poprawę stanu ich nerwów.


Magnez jest składnikiem krytycznym dla systemów wspierających zdrowie nerwów


Magnez ma kluczowe znaczenie w metabolizmie glukozy i utrzymaniu odpowiedniej wrażliwości na insulinę. Niski poziom magnezu jest skorelowany ze zwiększonym stresem oksydacyjnym. Chociaż wyniki badań są mieszane, badania wskazują na możliwy związek między magnezem, a zdrowym funkcjonowaniem nerwów obwodowych.




Jaki suplementy wybrać aby zachować zdrowie układu nerwowego?

Najskuteczniejszym sposobem na uzupełnienie składników odżywczych wpływających na  zdrowie nerwów jest zrozumienie, co zagraża ich optymalnemu zdrowiu. Podstawowym wskaźnikiem stanu zdrowia nerwów jest zbadanie czy występują u Ciebie niedobory witamin z grupy B i magnezu. Dowiedz się, czy występują u Ciebie biomarkery stresu oksydacyjnego lub czy toczą się procesy zapalne. 

Jedynym sposobem na to, aby dowiedzieć się czy dany suplement faktycznie u Ciebie zda ten egzamin, jest wykazanie tego czy naprawdę go potrzebujesz, czyli jaka jest przyczyna takiego stanu, po to by w pełni dostosować suplementację pod indywidualne potrzeby.


Źródło:  livonlabs.com

Poznaj nasze propozycje:

Dodaj komentarz