You are currently viewing Jak podnieść poziom glutationu w organizmie? Żywność proglutationowa

Jak podnieść poziom glutationu w organizmie? Żywność proglutationowa

Nasz organizm w sposób naturalny wytwarza glutation w wątrobie. Jednak wraz z wiekiem jego produkcja spowalnia. Przez co wiele osób świadomych znaczenia procesów antyoksydacyjnych poszukuje glutationu w pożywieniu. 

Ze względu na budowę glutationu, który składa się 3 aminokwasów, a także na procesy produkcyjne zachodzące w organizmie. Zwiększenie jego ilości na poziomie komórkowym jest bardziej skomplikowane, aniżeli samo poszukiwanie pokarmów zawierających glutation.

Pokarmy proglutationowe zawierają głównie składniki budulcowe tego cennego przeciwutleniacza.

Glutation to połączenie trzech aminokwasów: glutaminy, glicyny i cysteiny. Aminokwasy te są prekursorami białek, dlatego łatwo je znaleźć w pokarmach bogatych w białko. Aby wesprzeć organizm w tworzeniu glutationu należałoby włączyć do swojej diety pokarmy bogate w te konkretne aminokwasy.

Cysteina

Cysteina zaliczana jest do aminokwasów endogennych, co oznacza, że organizm ma zdolność produkowania jej samodzielnie. 

Pokarmy o wysokiej zawartości cysteiny to głównie produkty pochodzące z mięsa zwierząt: wołowina, kurczak, wieprzowina i indyk, w którego mięsie jest jej najwięcej. Jej doskonałym źrodłem jest również serwatka.
Wśród roślin zawierających sporą ilość białka zalicza się strączki. A wśród nich przoduje soczewica, która zawiera najwięcej cysteiny i może być nawet bardziej skuteczna w jej dostarczaniu niż mięso. 
Inne pokarmy zawierające sporą ilość cysteiny i pochodzące z roślin to marchew, wodorosty, groszek, gorczyca i szparagi.

Glutamina

Chociaż jest to aminokwas endogenny naukowcy stworzyli teorię, w której głoszą, że pewne niekorzystne okoliczności . Do których należy stres. Mogą wyczerpać zapas glutaminy do poziomów, które uniemożliwiają organizmowi produkcję jej wystarczającej ilości. Potrzebnej do optymalnej ilości tego aminokwasu. 

Na szczęście łatwo jest ją pozyskać z pożywienia. Największe ilości glutaminy znajdują się w żywności o wysokiej zawartości białka, a najkorzystniejsze jej proporcje do ogólnej zawartości białka występują w produktach takich jak: kukurydza, jaja, mleko, tofu, biały ryż oraz wszelkiego rodzaju mięsa.

Glicyna

Glicyna stanowi również aminokwas endogenny i jest nieco trudniejsza do uzyskania w diecie niż cysteina i glutamina. 
Na szczęście, wśród społeczeństwa wzrasta świadomość dotycząca znaczenia kolagenu dla zdrowia, dzięki czemu wiele osób spożywa dużo więcej glicyny ponieważ kolagen zwierzęcy (włączając żelatynę), jest najlepszym pokarmem bogatym w glicynę.

Znajdziemy ją również w:
Żółtkach jaj, ziarnach, jarmużu, żółtym serze, kalafiorze, brokułach i orzechach.

 

Składniki proglutationowe zawierające przeciwutleniacze, które ułatwiają produkcję glutationu.

Istnieją inne mikroelementy o właściwościach przeciwutleniających i metabolicznych. W tym karnityna, selen i kwas alfa-liponowy, które mają kluczowe znaczenie dla procesu produkcji glutationu w organizmie.

Karnityna

Organizm człowieka posiada zdolność produkcji karnityny. Jednak procesy te i ilość dostępnej karnityny maleje wraz z wiekiem. Karnityna występuje powszechnie w pokarmach mięsnych. 
Jagnięcina wykazuje najwyższe stężenie karnityny, druga w kolejności jest wołowina. Ponieważ karnityna pełni wyjątkową funkcję transportu tłuszczów do mitochondriów w celu ich konwersji na energię, jest popularnym suplementem diety w branży fitness. W naszym sklepie proponujemy wersję Altrient Acetyl L-Carnitine, czyli liposomalną Acetylo L-Karnitynę, która oferuje te same korzyści, co standardowa karnityna. A dzięki grupie acetylowej także zdolność do ochrony komórek mózgowych.

Selen

Ten minerał ma również działanie przeciwutleniające, pomaga neutralizować szkodliwe działanie wolnych rodników, poprzez obniżanie stresu oksydacyjnego. Występuje w wielu różnych produktach spożywczych, w tym w owocach morza, mięsie, drobiu, jajach, nabiale i zbożach. Ze względu na jego występowanie w tak wielu rodzajach żywności większość z nas dostarcza z pożywienia odpowiednią ilość selenu.

Kwas Alfa liponowy (R-ALA)

Podobnie jak karnityna i glutation, kwas alfa-liponowy występuje naturalnie w naszym organizmie. Niestety, tak jak w przypadku wcześniej wspomnianych składników, jego produkcja spada wraz z wiekiem. Ponieważ kwas alfa-liponowy jest przeciwutleniaczem, to znaczne jego zapasy przeznaczane są na neutralizację wolnych rodników, powstających na skutek silnego stresu i przez toksyny środowiskowe. Dlatego w dojrzałym wieku organizm może nie mieć wystarczającej ilości naturalnego Kwasu Alfa-liponowego, który mógłby być wykorzystany do produkcji Glutationu.

Kwas Alfa-liponowy znajduje się w wielu warzywach, w tym: szpinaku, ziemniakach, brukselce i burakach oraz w czerwonym mięsie. W przypadku poważnych niedoborów, konieczna jest suplementacja. Forma liposomalna opatentowana przez LivOn Labs™ za pomocą unikalnych na rynku nośników wodno-tłuszczowych potrafi skutecznie uzupełnić dietę w R-ALA.

Żywność proglutationowa zawiera w swojej budowie siarkę

Glutation jest często określany skrótem GSH ze względu na jego pełną nazwę w języku ang. Glutathione Sulfhydryl. Siarka (ang.sulfur) jest niezbędna do produkcji Glutationu, co prowadzi niektórych badaczy do pytania, czy dostarczamy wystarczającą ilość siarki w naszej diecie. Cysteina zawiera siarkę, dlatego naukowcy wyznaczyli ten aminokwas jako czynnik ograniczający syntezę glutationu.

Pokarmy proglutationowe są bardziej skuteczne niż większość dostępnych suplementów doustnych

Ze względu na swoją budowę – Glutation jako peptyd składający się z trzech aminokwasów, spożywany w postaci suplementu diety jest szczególnie wrażliwy na działania układu pokarmowego, przez co może mieć niewielki wpływ na podniesienie jego poziomu w osoczu. Dlatego zamiast bezpośredniego spożycia Glutationu z gotowych wyrobów, często skuteczniejsze jest zapewnienie odpowiedniej podaży najważniejszych jego składników budulcowych.

Chyba, że mówimy o cząsteczkach Glutationu zamkniętych w stabilnych liposomach fosfolipidowych. W takim przypadku cząsteczki te są chronione przed rozpadem w układzie trawiennym i mogą przedostać się do krwiobiegu oraz do komórek w stanie nienaruszonym. Altrient® Glutathione to pierwszy na rynku suplement zawierający Glutation w liposomach, zaprojektowany w celu zwiększenia poziomu Glutationu w osoczu,  bez narażania cząsteczek na rozkład na substancje podstawowe (wspomniane 3 aminokwasy), które muszą wykorzystywać energię komórkową do ponownego połączenia się.

Innymi słowy, za pomocą nośników zaprojektowanych przez LivOn Labs™Glutation jest gotowy do pracy (tzn. zredukowany) i wprowadzany jest bezpośrednio do wnętrza komórek zaatakowanych przez wolny rodnik w sposób elegancki i nad wyraz skuteczny. Pomijane są procesy redukcji wymagające użycia energii z mitochondriów co ma ogromne znaczenie w przypadku mocno obciążonego organizmu.

Nasze propozycje z glutationem:

Dodaj komentarz