Przeciwutleniacze kontra wolne rodniki

Kategoria: BLOG Altrient LivOn Labs Data: Komentarze: 0 Wyświetlenia: 3682

Co powoduje starzenie się organizmu oraz powstawanie chorób?

Co to jest wolny rodnik?
Podczas oddychania tlen w naszym organizmie rozdziela się na pojedyncze atomy z niesparowanymi elektronami. Jako, że elektrony lubią „żyć” w parze, te pozbawione równowagi atomy, zwane wolnymi rodnikami tlenowymi, przeczesują cały organizm w poszukiwaniu atomów posiadających parę elektronów. Kiedy znajdują taki atom, zabierają im potrzebny elektron jednocześnie destabilizując „ograbiony” atom, który staje się wolnym rodnikiem. Wolny rodnik tlenowy zadawala się elektronami z różnych substancji nie gardząc elektronami atomów białek, tłuszczów i kwasów nukleinowych. Proces ten rozpoczyna „efekt domina” prowadzący do uszkodzeń komórek, białek i DNA czyli niszczenia naszego organizmu. W rezultacie może to prowadzić do nowotworów, miażdżycy i wielu innych chorób.
UWAGA! Wolne rodniki stają się niebezpieczne tylko kiedy jest ich zbyt dużo. Zrównoważona ilość wolnych rodników w organizmie jest bardzo przydatna do neutralizowania na przykład wirusów.

przeciwutleniacze, antyoksydanty, stres oksydacyjny

Co to jest stres oksydacyjny?
Stres oksydacyjny występuje wtedy, gdy liczba wolnych rodników przewyższa liczbę przeciwutleniaczy i dochodzi do uszkodzeń komórkowych. Stres oksydacyjny jest związany z uszkodzeniem białek (zwłaszcza kolagenu), lipidów błon komórkowych, kwasów nukleinowych i naczyń krwionośnych. Stres oksydacyjny to początek wielu poważnych chorób oraz starzenia się organizmu.

Co to jest przeciwutleniacz?
Istnieją w organizmie cząsteczki, których zadaniem jest obdarowywanie niestabilnych atomów brakującymi elektronami, nie biorąc nic w zamian i nic nie tracąc. Stoją na straży zrównoważonej ilości wolnych rodników i nazywane są przeciwutleniaczami lub antyoksydantami. Brak równowagi pomiędzy przeciwutleniaczami i wolnymi rodnikami stanowi podstawę powstawania stresu oksydacyjnego.

Zobacz produkty skutecznie regulujące poziom wolnych rodników w Twoim organizmie:

Liposomalna witamina C
Liposomalny Glutation
Liposomalna kwas alfa-liponowy
Acetylo L-Karnityna

Dodaj komentarz