You are currently viewing Jak złagodzić objawy menopauzy – wskazówki żywieniowe

Jak złagodzić objawy menopauzy – wskazówki żywieniowe

W dniu 18 października przypada Światowy Dzień Menopauzy!
Uznaliśmy że dobrze byłoby napisać artykuł o tym, w jaki sposób odżywianie może pomóc kobietom, które osiągnęły ten etap w życiu – istotnie wpływający na ich przemianę hormonalną.

Menopauza to taki moment w życiu każdej kobiety, w którym dochodzi do ustania cyklu miesiączkowego. Dzieje się tak, ponieważ dochodzi do wyczerpania rezerwy jajnikowej oraz obniżenia żeńskich hormonów, czyli estrogenu i progesteronu.

Szacunkowo, menopauza występuje między 45 a 55 rokiem życia, jednak niewielki procent kobiet może doświadczyć jej tuż po 30 roku życia.

Zmiany hormonalne towarzyszące menopauzie wpływają na występowanie różnych objawów, z którymi wiele kobiet musi się zmagać przez cały czas jej trwania. Co więcej, objawy te mogą pojawić się znacznie wcześniej w tzw. okresie perimenopauzalnym, który może mieć miejsce kilka lat przed ustaniem ostatniej miesiączki.

Do typowych objawów menopauzy zalicza się:

– uderzenia gorąca,
– zmęczenie, obniżony nastrój i niepokój,
– słaby sen i nocne poty,
– pogorszenie jakości skóry,
– suchość pochwy,
– zaburzenia pamięci i koncentracji.

menopauza-objawy-vitallabs

Uczucie zmęczenia

Gdy kobiety rozpoczynają swoją drogę przez okres menopauzalny, poziom estrogenu i progesteronu zaczyna się obniżać, a bywają dni, kiedy następują niespodziewane i bardzo znaczące spadki. Taka sytuacja ma poważny wpływ na aktywność tarczycy oraz na metabolizm, co objawia się zmęczeniem, obniżonym nastrojem, apatią, a nawet depresją. 

Przed menopauzą zwykle łatwo jest znaleźć powód, dla którego czujesz się zmęczona – może nie spałaś dobrze, albo dlatego, że przeciążałeś się w pracy lub w życiu towarzyskim.

Ale kiedy wejdziesz w okres menopauzy, możesz doświadczyć silnego zmęczenia bez żadnego logicznego wyjaśnienia.

Co więcej, zmęczenia menopauzalnego nie da się zregenerować przez odpoczynek lub sen, co czyni je jeszcze bardziej frustrującymi. Zapewniamy, że gdy poziom hormonów powróci do odpowiednich wartości, te epizody zmęczenia zwykle mijają.


Palenie tytoniu, kofeina i węglowodany

Istnieje wiele badań dotyczących różnych aspektów menopauzy i zdrowia kobiet, a jednym ważnym faktem, który się wyróżnia jest to, że kobiety, które palą, piją dużo kawy i jedzą więcej cukru, mają tendencję do częstszych i bardziej intensywnych uderzeń gorąca.

Uważa się, że te stymulanty mają tendencję do zwiększania poziomu hormonów stresu, takich jak adrenalina i kortyzol i zaburzają równowagę cukru we krwi, a to w połączeniu z dniami, w których poziom hormonów gwałtownie spada, może spowodować, że ,,termostat organizmu nie odczyta poprawnie’’ temperatury ciała i wywoła uderzenia gorąca w celu jego schłodzenia.


Mądrze byłoby trzymać się z dala od kofeiny, słodkich pokarmów, węglowodanów skrobiowych i napojów energetycznych, ponieważ mają one tendencję do szybkiego wyrzutu energii, po którym następuje wyraźny i długotrwały jej spadek.
Zmiana diety na bogatą w węglowodany złożone i dużą ilość błonnika ze świeżych owoców i warzyw pomaga utrzymać równowagę cukru we krwi i normalną reakcję na stres. 


Jeśli nasilenie i częstotliwość uderzeń gorąca zainspiruje Cię do rzucenia palenia, to istnieje wiele technik rzucania palenia, grup wsparcia, hipnoterapii, a nawet plastrów nikotynowych, które mogą pomóc w pokonaniu początkowej przeszkody, jaką jest odstawienie nikotyny.


Potężne fitoestrogeny

Ogólna rada dietetyczna dla kobiet w okresie okołomenopauzalnym lub menopauzy polega na włączeniu do diety produktów bogatych w fitoestrogeny (koperek, ogórek, soczewica, lucerna, nasiona słonecznika, nasiona lnu, miso) pomagających w utrzymaniu równowagi hormonalnej. 

Uważa się, że fitoestrogeny znajdujące się w tych produktach mają podobną strukturę chemiczną do naturalnego estrogenu, który wytwarza organizm, dzięki czemu dopasowują się do receptorów estrogenowych znajdujących się na błonach komórkowych w obszarach ciała, na które estrogen ma wpływ – na przykład w piersi, kości, macicy, czy w pochwie itp. Po wprowadzeniu do receptorów mogą wykazywać efekt równoważenia estrogenów, który, jak się uważa, pomaga w niektórych objawach menopauzy.



WAŻNE: Jeśli przeszłaś raka piersi lub niedawno zdiagnozowano go u Ciebie, albo jeśli w Twojej rodzinie występował w przeszłości rak piersi, musisz unikać lub być bardzo ostrożnym, rozważając dodanie tych produktów do swojej diety. Jeśli masz raka piersi wrażliwego na estrogeny lub rodzaj raka, który jest podatny na estrogeny, rozsądnie byłoby całkowicie unikać tych pokarmów.

Stres i ćwiczenia

Stres ma również wpływ na menopauzę, dlatego ważne jest, aby znaleźć sposoby na zmniejszenie jego obciążenia – zorganizuj grupę wsparcia i znajdź sposoby na rozwiązanie kłopotliwych relacji.
Kobiety, które są sprawne i aktywne, mają tendencję do łagodniejszego przejścia przez nasilone objawy menopauzy. Nadszedł czas, aby zastanowić się poważnie i odkryć rodzaj zajęć, które lubisz, lub znaleźć chętną znajomą osobę, z którą wspólnie można spacerować, biegać, jeździć na rowerze lub pływać.

Ważne witaminy z grupy B

Zarówno w okresie perimenopauzalnym, jak i w okresie menopauzy, wiele kobiet doświadcza dni skrajnego i niewyjaśnionego zmęczenia, które często nie jest przywracane przez odpoczynek i sen.
Jest to bardzo powszechny i znany symptom zmieniających się wzorców hormonalnych związanych z końcem płodnej fazy życia. 



Istnieje wiele różnych witamin z grupy B, ale naukowcy odkryli, że to właśnie B1, B2 i B6 są zaangażowane w regulację naszego metabolizmu do tego stopnia, że witaminy B2 i B6 pomagają wręcz wyraźnie zmniejszyć zmęczenie i znużenie.

Zwrócenie uwagi na źródła witamin z grupy B w okresie menopauzy może być bardzo korzystne. Ta grupa witamin znajduje się głównie w produktach takich jak szparagi, nasiona słonecznika, fasola edamame, kabaczek, groszek, migdały, jajka, grzyby i zielone warzywa liściaste takie jak – szpinak.

Pełnoziarniste, rośliny strączkowe i soczewica to także węglowodany, które zawierają większe zasoby witamin z grupy B, więc zamiana białego chleba, ryżu i makaronu na brązowe lub pełnoziarniste alternatywy powinna znaleźć się na szczycie listy zmian (jak i listy zakupów).

Należy jednak pamiętać, że witaminy te nie są zwykle magazynowane w organizmie, więc codzienna podaż podczas przechodzenia przez menopauzę jest bardzo ważna. Uzupełnienie diety liposomalnym kompleksem Altrient B to rozsądny sposób na dostarczenie organizmowi dodatkowego zastrzyku witamin z grupy B, aby wspomóc twoją energię podczas ciągłych zmian zachodzących w gospodarce hormonalnej.

Zmiany w układzie kostnym


Przed menopauzą poziomy estrogenu i progesteronu instruują wyspecjalizowane komórki kostne, aby oczyściły starą tkankę kostną i zastąpiły ją nowymi komórkami – w ciągłym procesie regeneracji kości, który pomaga utrzymać jch siłę i elastyczność. 


Po okresie menopauzy poziom estrogenu i progesteronu gwałtownie spada, a proces regeneracji kości zostaje poważnie zagrożony. Dlatego kobiety po menopauzie mają znacznie większe ryzyko złamań i osteoporozy, choroby charakteryzującej się słabymi, łamliwymi kośćmi.


Zapisanie się na regularne zajęcia z ćwiczeniami siłowymi to dobry sposób na wzmocnienie kości. Istnieją również pewne produkty spożywcze bogate w minerały tj magnez, mangan, cynk i  wapń, które są istotne dla zdrowia kości. Do nich należą: orzechy, nasiona i zielone warzywa liściaste, więc znalezienie sposobów na włączenie ich do codziennej diety jest dobrym krokiem naprzód dla zdrowia kości. 



Witamina D to prawdziwy bohater w tej fazie życia kobiety,

ponieważ przyczynia się do prawidłowego wchłaniania wapnia, wspomaga prawidłowy jego poziom we krwi i przyczynia się do utrzymania zdrowych kości.


Komórki skóry zwykle wytwarzają witaminę D, gdy są wystawione na działanie promieni słonecznych, więc jeśli przechodzisz menopauzę lub jesteś po menopauzie i mieszkasz w części świata, takiej jak Polska, gdzie o tej porze roku jest mało światła słonecznego, to uzupełnienie poziomu witaminy D za pomocą suplementu jest jedyną opcją.



Istnieje wiele wskazówek dotyczących odżywiania i stylu życia, które pomogą Ci poczuć się lepiej i mieć objawy menopauzy pod kontrolą. Jeśli twoje objawy staną się na tyle poważne, że wpłyną na jakość twojego życia, zawsze możesz zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o radę i porozmawiać z nim o bioidentycznej (zbliżonej do naturalnej) formie hormonów regulujących gospodarkę hormonalną.




Autor: Susie Debice Terapeutka Żywienia

Nasze propozycje suplementacji:

Dodaj komentarz